Meteorologický podzim v přírodě

publikováno 2. 11. 2023

Budete se divit, ale vedle astronomického podzimu existuje i meteorologický. Nebýt paní Přibylové, která přišla 25. 10. 2023 na besedu s žáky, nevěděli bychom to taky.

Meteorologický podzim je období od 1. září do 30. listopadu. To je přesně to období, kdy se ježci a netopýři chystají na zimní spánek. O nich nám paní Přibylová přijela vyprávět spoustu zajímavostí.
Víte, že máme ježky západní a východní? Víte, že se oba druhy mezi sebou liší i chováním a podle něj je rozeznáte? Víte také, že ježek, který do konce října nenabere 400 gramů hmotnosti, se nedožije jara? Jak pomoci takovým ježkům, bylo hlavní náplní naší besedy.

I netopýři jsou savci, kteří přezimují podobným způsobem jako ježci, tedy zimním spánkem. Na našem území žije 20 druhů netopýrů. Toho nejmenšího (netopýra hvízdavého) stačí vzbudit v době zimního spánku jen dvakrát a vezme mu to tolik energie, že následkem toho zahyne. Líbilo se nám přirovnání netopýřího metabolismu k naftovému motoru. Dlouho se zahřívá, než podá plný výkon, ale pak dlouho chladne. Netopýr se dlouho probouzí a dlouho usíná, a to je energeticky náročné.

Neberte netopýra holou rukou, jsou kousaví a mohou vás nakazit vzteklinou. Ale jsme rádi, že jsou chránění a pro nás velmi užiteční, protože nás spolu s ostatními hmyzožravci zbavují mimo jiné i obtížných komárů.

Paní Přibylová patří k lidem s velkým srdcem, kteří v současné době ničení naší planety dokážou podle svých sil pomáhat přírodě péčí o zraněná a handicapovaná zvířata v záchranné stanici v Praze.

Iva Farová a Emil Červený, třídní učitelé 3.A a 4.A