Návštěva spisovatelky ve 3. a 4. třídě v Kněževsi

publikováno 6. 10. 2023

Vážení čtenáři, asi se shodneme v tom, že nenávratně pryč jsou doby, kdy přes zákaz rodičů děti četly knížky s baterkou pod peřinou a kdy před knihkupectvím každý čtvrtek stála fronta dychtivých čtenářů.

Vztah ke čtení knížek se posunul novým směrem. Ale co se určitě nezměnilo, je autentický prožitek ze setkání s opravdovou živou spisovatelkou. Pokud k tomu její texty oživí působivým přednesem profesionální herec Miroslav Reil, který získával zkušenosti např. v divadle Semafor, pak je setkání s knížkami takové spisovatelky dokonalým zážitkem.

Koho jsme vlastně pozvali na besedu? Na setkání s dětmi k nám do Kněževsi přijela paní spisovatelka Michaela Fišarová. Píše pro děti od předškolního věku až do dospívání. Pro děti také pořádá literární soutěže a besedy na podporu čtenářské gramotnosti. Pořádá tvůrčí dílny pro knihovníky a pedagogické pracovníky.

Za svou tvorbu získala ocenění Zlatou stuhu v roce 2013 za knihu Nikolina cesta a v roce 2015 Výroční cenu Albatrosu za nejlepší literární text pro menší děti za knihu Náš dům má tajemství. Velmi známá mezi dětmi je i kniha Ela v zemi trollů.

Než beseda začala, ukázalo se, že řada dětí její knížky zná a čte. Paní spisovatelka je zaujala svými příběhy natolik, že je zcela vtáhla do děje a vzbudila v nich zájem o příběhy z jejích knížek.

Nikdo asi už nepředpokládáme, že i po tak poutavé besedě budou číst děti pod peřinou. Ale snaha šířit krásný český jazyk a vzbudit touhu po čtení je v dnešní době něco velmi vzácného. Jsme vděčni za to, že se i v současnosti najde spisovatelka, která se dokáže takto věnovat dětem a přímo tím podporuje snahu o zkvalitnění čtenářských dovedností našich dětí.

Iva Farová a Emil Červený