Pobytový kurz čtyř tříd prvního stupně v Hrachově

publikováno 11. 5. 2023

V pondělí 24. dubna 2023 bylo před ZŠ Středokluky opravdu plno. Druhá, třetí, čtvrtá a pátá třída odjížděly na týdenní pobyt v přírodě do Hrachova u Sedlčan. Dva autobusy úplně narvané, 86 dětí + 10 učitelů a vychovatelů. Všichni jsme byli plni očekávání.

V rekreačním zařízení Star Line jsme ještě nikdy nebyli. Od Hrachova jsme pomalu příkře sjížděli k říčce Brzinka. Po deštích byla pořádně divoká. Když jsme vystupovali z autobusů, stále pršelo. Ve velké jídelně nás majitelka zařízení seznámila s denním režimem a pravidly používání zařízení. Děti byly ubytované ve čtyřlůžkových pokojích ve dvou traktech a dvou podlažích. Venku bylo k dispozici několik hřišť na volejbal, přehazovanou, vybíjenou…

.

.

Hned první den jsme po obědě a poledním klidu vyrazili v pláštěnkách na první výpravu poznávat nejbližší okolí.  V úterý jsme šli do Záchranné stanice zvířat v Hrachově. Od průvodce jsme se dozvěděli plno zajímavostí o krkavci, havranu, orlu mořském i skalním, vydře, veverce, prasátku… V areálu byla i expozice fotografií motýlů a jejich stádií vývoje, které byly i tisíckrát zvětšeny.

Ve středu jsme s dětmi čtvrté třídy připravili pro ostatní účastníky pobytu „stopovačku“, tj. během 4 kilometrů jsme na dvaceti místech schovali papírky s otázkami. V nich byly zahrnuty poznatky ze Záchranné stanice (např. rozdíl mezi krkavcem a havranem…). Celá akce končila vyhledáním pokladu – tedy tašky s dobrotami pro jednotlivé třídy.  A kde byl poklad? V autobusové zastávce v obci Skrýšov. Vraceli jsme se jinou cestou, mezi pastvinami koní, býků a krav, přes rozvodněný potok.

.

.

Další den jsme vyrazili přes Hrachov do nedalekých kopců, kde jsou ukryty menhiry. Dětem jsme vysvětlili, proč tady jsou, jaký mají význam… Odsud byly nádherné výhledy do krajiny. Louky i rozkvetlé stromy, klid, žádný provoz, holky si dělaly věnečky z pampelišek, kluci „lovili“ mravence.

Ve čtvrtek byla olympiáda. Děti soutěžily v 10 disciplínách. Bylo krásné počasí, svítilo sluníčko a jednotlivá družstva (z každé třídy byli v jednom družstvu zastoupeni alespoň tři žáci a žákyně) soutěžila jak o život. Večer se sedělo u táboráku s kytarou a harmonikou a děti vesele zpívaly. S přibývající tmou vzrůstala nervozita. Byla připravena noční bojovka. Na toto dobrodružství se děti těšily. S čelovkou nebo bez, ve dvojici nebo samostatně, zvládly všechno na jedničku. Vše dobře dopadlo, žádné strašidlo se neobjevilo.

.

.

Poslední den ráno po snídani rychle všechno sbalit, předat pokoje, naposledy se společně projít do Hrachova na basketbalové hřiště a po „o“ tradá domů. Kromě pár škrábání v krku a sem tam stýskání po mamince a taťkovi si to děti užívaly a mají pěkné vzpomínky na společný pobyt v jarní přírodě.

Za kolektiv vychovatelek, zdravotnice a pedagogů Bohdana Pavlíková

více fotek ve fotogalerii – klikni zde