Rezidence umělců na ZŠ Středokluky

publikováno 26. 6. 2024

 

Základní škola Středokluky se pyšní úspěšnou realizací projektu „Rezidence umělců na školách,“ který proběhl ve spolupráci se Společností pro kreativitu ve vzdělávání v rámci projektu Vzděláváme pro budoucnost kreativní učení na školách (č.p. 0313000050, výzva NPO Podpora projektů kreativního učení II).

Tento inovativní projekt přinesl na naši školu jedinečnou možnost, jak obohatit vzdělávací proces a podpořit kreativní myšlení našich žáků. Děti celý týden intenzivně pracovaly s umělkyněmi Borou Debnárovou a Josefínou Duškovou se zaměřením na zlepšení své duševní pohody a pobytu ve škole, ale také na posílení pozitivních stránek pedagogického sboru a komunitního rozměru školy. Během týdne žáci upravovalněkteré prostory školy ke svému obrazu.

Přínosy tohoto projektu pro školu a žáky jsou mnohostranné. Díky přímému zapojení umělců do výuky se žáci setkali s novými formami vyjadřování a tvorby, což jim umožnilo rozvinout své umělecké schopnosti a zvýšit sebedůvěru v jejich vlastní tvůrčí potenciál. Během tvoření žáků vznikly v klecích relaxační zóny např. zóna imitující les, čtenářský koutek, spací zóna, fotbalové hřiště a další.

.

.

Žáci během projektu zjistili, že od nápadu k realizaci je dlouhá cesta, která vyžaduje kreativitu, trpělivost a týmovou spolupráci. Během týdne postupně procházeli všemi fázemi tvorby, od prvotního návrhu až po finální úpravy, což jim umožnilo plně pochopit a ocenit celý proces realizace vlastních nápadů.

Projekt získal ze strany žáků velmi pozitivní hodnocení. Ocenili nejen výsledné úpravy prostor, ale i vzájemnou spolupráci napříč jednotlivými ročníky. Tento program posílil týmovou spolupráci a komunikační dovednosti mezi žáky, čímž přispěl k vytváření pozitivního a inspirujícího školního prostředí. Pedagogové získali cenné zkušenosti a nové metodické přístupy, které mohou nadále využívat při výuce, což dlouhodobě zvyšuje kvalitu vzdělávání na naší škole.

.

.

Eva Kuchařová, zástupkyně ředitele

více fotek ve fotogalerii – klikni zde