S kufry do pravěku

publikováno 27. 3. 2024

V pondělí 25. března 2024 navštívila naši školu, žáky 2. tříd, archeoložka z History Parku v Ledčicích. Žáci se seznámili s obdobím starší a mladší doby kamenné. Ve starší době kamenné, která začíná před přibližně 2,6 miliony let, naši předkové začali využívat kámen jako nástroj. Toto období je charakterizováno primitivními kamennými nástroji, jako jsou například štípané kamenné hroty a sekery. Lidé žili jako lovci a sběrači, závislí na přírodních zdrojích a sezónních migracích zvěře. Další významnou roli hrál v této době také oheň.

Mladší doba kamenná, která začíná přibližně před 12 000 lety, přináší revoluci v lidské historii, a to je objev zemědělství a domestikace zvířat. Toto období je charakterizováno vynálezem zemědělství a keramiky.

A proč se projekt jmenoval „S kufry do pravěku“? Paní archeoložka přivezla několik kufrů, ve kterých byly uloženy originály a kopie z doby kamenné, např. stehenní kost nosorožce, úlomky z keramiky a opracované pazourky. Žáci si mohli všechny předměty prohlédnout a vyzkoušet jejich funkčnost.

Všem dětem se program velice líbil a můžeme jej vřele doporučit i ostatním.

Třídní učitelky 2.A a 2.B