Šesťáci na prohlídce úlu

publikováno 25. 6. 2024

 

V šestém ročníku probíráme hmyz a velká kapitola je zde věnovaná včele medonosné. Včela patří stejně jako mravenci mezi společenský hmyz, žije v úlu a staví si hnízdo, které se skládá z plástů tvořených šestibokými komůrkami z vosku.

Na úly jsme se došli podívat 21. června s žáky 6.A a 6.B k místnímu včelaři panu Milanovi Kameníkovi, který nás nejen provedl úly, ale udělal nám v doprovodu svojí rodiny i přednášku o včelách a jeho zkušenostech s chovem včel.

Včely jsou pro nás užitečně nejen tím, že nám dávají med, propolis, mateří kašičku, vosk, ale hlavně tím, že zabezpečují opylení hmyzosnubných rostlin a jsou tak důležité pro zachování potravního řetězce lidí a zvířat. Často se připomíná výrok Alberta Einsteina, který říkal: „Kdyby včela zmizela z povrchu Země, člověku by zbývaly jen čtyři roky.“ 

.

.

Martina Drgová, učitelka přírodopisu

více fotek ve fotogalerii – klikni zde